Film ze ślubu -sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zamówieniu

lut 26, 2024 | Bez kategorii

Zamówienie filmu na ślub i wesele to ważna decyzja, która pozwoli utrwalić wspomnienia z tego wyjątkowego dnia na wiele lat. Przed podjęciem decyzji, warto zwrócić wcześniej uwagę na kilka kwestii, by uniknąć rozczarowania. Jak znaleźć profesjonalnego kamerzystę? Co trzeba przemyśleć zamawiając film ślubny? Przygotowaliśmy listę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, planując zamówienie filmu z dnia ślubu:

Kiedy zacząć szukać profesjonalnego kamerzysty na ślub i wesele?

Oczywiście, im szybciej, tym lepiej. Najczęściej jednak zaleca się rozpoczęcie szukania kamerzysty na ślub i wesele około 9-12 miesięcy przed planowaną datą ślubu. Dzięki temu para młoda ma większą szansę na zarezerwowanie kamerzysty, który spełni ich oczekiwania i będzie dostępny w dniu planowanego ślubu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamerzysty na wesele?

Przede wszystkim portfolio i doświadczenie. W trakcie spotkania możecie poprosić kamerzystę o przegląd jego portfolio, aby zobaczyć jego styl, jakość filmów oraz umiejętności techniczne. W dzisiejszych czasach kamerzyści ślubni często publikują swoje materiały wideo w mediach społecznościowych, gdzie można zobaczyć próbki ich filmów. Warto zdecydować się na kamerzystę, który podziela waszą wizję. Poza tym sprawdźcie opinie i rekomendacje poprzednich klientów. Recenzje mogą pomóc w zrozumieniu, jakie były doświadczenia miały inne pary młode z danym kamerzystą.

droga do ołtarza w kościele

Jeden kamerzysta czy dwóch?

Jeżeli kamerzyście pomaga drugi operator, trzeba być przygotowanym na większy koszt. Dwóch kamerzystów podczas filmowania posiada jednak swoje zalety. Dwóch kamerzystów zmniejsza ryzyko przeoczenia ważnych momentów. Bycie w duecie może pomóc przy nagrywaniu wielu scen, które dzieją się w tym samym momencie np. panna młoda idąc do ołtarza oraz pierwsze spojrzenie pana młodego.

Filmowanie ślubu dronem

Filmowanie ślubu dronem może dodać niepowtarzalnych ujęć i unikalnej atmosfery na filmie weselnym. Kręcenie z lotu ptaka pozwala na robienie ujęć nad obiektem i uchwycenia widoków, które nie byłyby możliwe w inny sposób. Jest to zajęcie, w którym kamerzysta musi być wcześniej przeszkolony, więc nie możecie liczyć, że każdy będzie miał dostępną taką usługę. Jeżeli ważne jest dla Was filmowanie dronem, znajdźcie kamerzystów ślubnych, który posiada kwalifikacje oraz doświadczeniem w tym zakresie. 

filmowanie z drona

Co wybrać: nowoczesny teledysk ślubny czy tradycyjny film weselny?

Wybór między nowoczesnym teledyskiem ślubnym a tradycyjnym filmem zależy od Waszego gustu oraz tego, co chcecie uwiecznić na filmie. Nowoczesne teledyski posiadają zazwyczaj więcej efektów wizualnych i są bardziej dynamiczne. Warto pamiętać jednak, że kilkuminutowy teledysk ślubny jest to zdecydowanie krótszy film niż tradycyjny film ślubny.

Kamerzysta i fotograf na wesele, czy warto brać ich w pakiecie?

Kiedy kamerzysta i fotograf ślubny pracują razem jako zespół, mogą lepiej ze sobą współgrać, co pozwala na płynne rejestrowanie wydarzeń ślubnych. Każde zdjęcia, jak i filmy ślubne, które wykonają będą w podobnej estetyce, co zapewni jednolitą pamiątkę z dnia ślubu. Dodatkowy pakiet z kamerzystą i fotografem, oszczędzi również czas pary młodej przy organizacji oraz negocjowaniu. Przed wyborem tej opcji należy jednak przeanalizować pakiet, aby sprawdzić, czy zdjęcia ślubne odpowiadają Waszym oczekiwaniom.

Licencja na nagrywanie w kościele

Warto zapytać, czy kamerzysta ślubny ma doświadczenie i zgodę na pracę w miejscach sakralnych. W niektórych przypadkach potrzebny jest ukończony kurs liturgiczny. Obiekty sakralne mogą mieć swoje własne zasady dotyczące fotografii i filmowania. Niektóre kościoły lub inne miejsca kultu mogą na przykład zakazać stosowania fleszy, lub innych źródeł światła, aby nie zakłócać ceremonii.

Piosenki do teledysku i filmu ślubnego

Wybór odpowiednich piosenek do teledysku i filmu ślubnego jest ważny, ponieważ muzyka może nadawać odpowiedni nastrój i wzmacniać emocje w filmach. Niektóre filmy są kręcone jak teledyski ślubne, podczas gdy inne są w formie reportażu ślubnego (obejmują część lub całość ceremonii, przemówień, nagranie podziękowań). Dowiedzcie się jaki styl woli Wasz kamerzysta i dopasujcie to do waszych potrzeb. Wszyscy kamerzyści będą na pewno wykorzystywać muzykę do filmu, więc jeżeli Wam zależy – zapytajcie, czy możecie sami wybrać podkład muzyczny. 

Kamerzysta na wesele – co się dzieje z filmem po ślubie?

Po ślubie kamerzysta przystępuje do montowania zebranego materiału wideo, aby stworzyć finalny film weselny. Praca kamerzysty nad montowaniem może trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od ilości i czasu materiału, który należy przetworzyć.

Umowa ze swoim kamerzystą – na co zwrócić uwagę?

Umowa jest ważnym dokumentem, który określa szczegóły współpracy i świadczenia usług pomiędzy parą młodą a kamerzystą ślubnym. Przed podpisaniem takiej umowy młoda para powinna zwrócić uwagę na:

 1. Dane i miejsce ślubu – upewnijcie się, że są ściśle określone w umowie. Zapobiegnie to nieporozumieniom dotyczącym terminu i lokalizacji usługi.
 2. Zakres usług – w umowie powinno być dokładnie określone, co wchodzi w zakres usług kamerzysty między innymi godzina obecności na ślubie, ilość materiałów wideo czy inne, dodatkowe usługi kamerzysty.
 3. Warunki płatności – zwróćcie uwagę na warunki płatności, takie jak terminy, sposób płatności i ewentualne zaliczki.
 4. Anulowanie umowy i zwroty – sprawdźcie, jakie są warunki anulowania umowy oraz czy istnieje możliwość zwrotu zaliczki w przypadku ślubu lub zmiany daty.
 5. Klauzula o zmianie umowy- upewnijcie się, że umowa zawiera klauzulę, która pozwoli na wprowadzenie zmian w umowie za obopólną stroną.

W jakiej formie przekazuje się filmy ślubne?

Gotowy materiał jest często dostępny jako plik do pobrania online. Jeśli chcecie mieć fizyczną kopię, możecie poprosić o nią większość filmowców za darmo, jednak u niektórych jest to materiał dodatkowo płatny. Film ślubny na płycie DVD jest zdecydowanie mniej popularny, ale warto o nią zapytać.

Sprzęt do nagrywania

Doświadczony filmowiec ślubny chętnie odpowie, na jakim sprzęcie pracują zawodowcy. Wyjaśni również, dlaczego dany sprzęt został wybrany do pracy na Waszym ślubie. Dobre wyposażenie jest kluczowe dla uzyskania wysokiej jakości filmu, więc ważne jest, abyście byli zadowoleni z używanego sprzętu i przekonani, że będzie on spełniał Wasze oczekiwania

Ile kosztuje kamerzysta na wesele?

Koszt usług kamerzysty waszego wesela może być różny i zależy od poszczególnych czynników. Najczęściej ceny wahają się od 3000- 5500 zł. Oczywiście wszystko zależy od długości materiału i dodatkowych opcji. Wtedy ceny mogą być jeszcze większe. W związku z tym zawsze warto rozeznać się po rynku i sprawdzać oferty różnych kamerzystów.

Co w przypadku awarii sprzętu?

Dzień ślubu jest jedynym i niepowtarzalnym wydarzeniem. Jeżeli kamerzysta zepsuje sprawę sprzętu, koniecznie musi mieć odpowiednie zabezpieczenia w razie awarii. Dobrze, jeżeli posiadamy sprzęt zapasowy, tak aby w razie awarii głównego urządzenia było możliwe natychmiastowe przejście na drugi aparat lub kamerę. To ważne, aby mieć pewność, że kamerzysta ma zapasowy sprzęt w przypadku nieprzyjemnych sytuacji, tak abyście byli spokojni o jakość i kompletność Waszego filmu ślubnego niezależnie od przyczyn losowych.

Gdzie szukać kamerzysty na wesele?

Podsumowanie, czyli jeszcze raz o kamerzyście na wesele

Oto podsumowanie najważniejszych punktów, na które młode pary powinny zwrócić uwagę zamawiając kamerzystę na wesele:

 1. Przemyślcie dokładnie wybór kamerzysty. Na początku sprawdźcie dostępne terminy. Przeglądajcie portfolio różnych kamerzystów, sprawdźcie opinie klientów i spotkajcie się z potencjalnymi kandydatami, aby lepiej zrozumieć ich styl i podejście do pracy. Pamiętajcie, że kamerzysta powinien również mieć ukończony kurs liturgiczny.
 2. Zapytajcie się jaki pakiet usług oferuje kamerzysta. Dowiedzcie się, co zawiera pakiet tych usług poza wynajęciem kamerzysty w Wasz wielki dzień np. nagrywanie dronem czy zdjęcia ślubne
 3. Przejrzyjcie dokładnie umowę. Sprawdźcie, jaka jest i zapytajcie o wszelkie niejasności. Możecie poprosić osobę trzecią, by spojrzała na umowę z innej perspektywy.
 4. Ustalcie jasno cenę. Koszt usług kamerzysty może się różnić w zależności od wielu czynników. Zobaczcie różne oferty, ale nie kierujcie się tylko ceną – jakość i doświadczenie są równie ważne.
 5. Dowiedzcie się, czy kamerzysta współpracuje z fotografem. Fotograf i kamerzysta z samego zespołu, mogą być warci zatrudnienia, ponieważ pozwoli to na lepszą pracę i spójność w materiałach wizualnych.
 6. Zapytajcie się o finalny produkt. Po weselu kamerzysta przystępuje do organizacji zebranego materiału, aby stworzyć finalny film ślubny. Dowiedzcie się jaki wpływ macie na proces jego tworzenia np. na dobór muzyki.

Wybór kamerzysty na wesele to ważna decyzja, która będzie miała wpływ na to, jak zostaną uwiecznione Wasze najważniejsze chwile. Dzięki naszej liście wiecie już, o co zapytać dobrego kamerzystę, aby mógł przekłuć magię tego dnia w piękny film ślubny!

Najnowsze artykuły