Jak powinien ubrać się kamerzysta na wesele? Sprawdzamy!

gru 11, 2023 | Bez kategorii

Właściwy ubiór operatora kamery jest ważny nie tylko dla niego samego, ale również i dla pary młodej. Przy wyborze stroju musisz pamiętać o kilku aspektach tj. charakter wesela, miejsce czy koncepcja państwa młodych. Czy warto pokazać swoją indywidualność, czy wybrać strój formalny.  A może połączyć obie opcje? W tym artykule dowiesz się, na co musi zwracać uwagę kamerzysta przy wyborze stroju, aby zachować zarówno elegancję jak i wygodę.”

Przykłady ubioru kamerzysty na wesele

Każdy kamerzysta jest chodzącą reklamą swojej marki. Warto o tym pamiętać dobierając strój na wesele. Ubiór kamerzysty na ślub oraz wesele powinien być jednocześnie schludny, profesjonalny jak i praktyczny. Taki ubiór dodaje pewności siebie, co z kolei pozwala czuć się gościom bezpiecznie i swobodnie. Co jednak oznacza tak naprawdę profesjonalny ubiór?

Gdzie szukać kamerzysty na wesele?

Ubiór profesjonalny

Wybierz elegancki strój, który nadaje się na formalną okazję. Dobrze sprawdzi się dopasowana koszula, golf, kamizelka, proste spodnie, luźna marynarka, a dla kobiet – sukienka do kolan. Lepiej unikać dżinsów, szortów, krótkich spódniczek i wszystkiego, co jest zbyt swobodne. Kamerzyści często muszą uklęknąć lub schylić się, aby wykonać dobry kadr. Należy unikać noszenia czegoś, co mogłoby być postrzegane jako wulgarne. Z drugiej strony smoking może wyglądać elegancko, ale zdecydowanie ogranicza ruch. Najważniejsza jest tutaj równowaga. Pogniecione, poplamione ubrania, mogą negatywnie wpłyną na odbiór gości weselnych i wizerunek kamerzysty. W końcu każdemu kamerzyście zależy na wywarciu pozytywnego wrażenia na swoich klientach, ale także na potencjalnych przyszłych poleceniach ze strony gości i innych dostawców.

kamerzysta weselny w garniturze

Czarny kolor

Najczęściej wybieranym kolorem zarówno przez kamerzystów, jak i fotografów jest kolor czarny. Jest to bardzo bezpieczna opcja. Wynika to z tego, że strój powinien przede wszystkim wtopić się w tło, aby nie przyćmić pary młodej oraz gości. Strój taki pozbawiony jest również kolorowych nadruków, neonowych kolorów, jaskrawych wzorów i dużych dekoltów. Ogólna zasada przy dobieraniu stroju brzmi: nie wyróżniaj się. Dodatkowo filmowcy spędzają całe dnie, kręcąc ujęcia w trudnych warunkach i przy intensywnym oświetleniu. Takie warunki pracy sprawiają, że każdy się poci. Na czarnym ubraniu, ich ślad jest mniej widoczny, ponieważ kolor czarny dobrze ukrywa brud i plamy. Oprócz czarnego dobrze sprawdzi się również odzież w neutralnych i stonowanych kolorach takich jak biel, beże, brązy i granaty.

Obuwie i dodatki

Praca kamerzysty polega głównie na staniu, dlatego buty w ich ubiorze są bardzo ważnym elementem. Oczywiste jest to, że nikt nie chce odczuwać dyskomfortu ani zmęczenia podczas kręcenia. Z tego powodu warto zrezygnować z butów na obcasie lub klapek, które nie trzymają dobrze stopy. Buty powinny być przede wszystkim wygodne, aby móc się w nich swobodnie poruszać, dlatego warto zainwestować w solidną parę butów. Najlepszym wyborem będą więc buty z zakrytymi palcami – mokasyny, baletki, botki czy sportowe buty w neutralnym kolorze.  Jeśli chodzi o dodatki, dobrze by było, aby nie rzucały się w oczy. Może to być np. delikatna biżuteria tj. zegarek czy spinki do mankietów oraz inne elementy np. muszka, krawat czy szelki.

Konsultacja z parą młodą

Kamerzyści nie powinni ubierać się jak goście, chyba że para młoda zdecyduje inaczej. Na niektórych weselach można spotkać się z obowiązującym z góry dress code’em. W takiej sytuacji warto zapytać najpierw parę młodą, jakie preferują podejście. Na weselu typu Garden Party może wystarczać lekka marynarka i lniane spodnie, natomiast przy Glamour Party obowiązuje strój wieczorowy. Są przypadki, w których para młoda może mieć religijne lub kulturowe wymagania dotyczące stroju. Warto pamiętać, aby omówić to z klientami, w razie wątpliwości.

konsultacje kamerzysty z parą młodą odnośnie ubioru

Ubiór kamerzysty na wesele – korzystaj z porad i zacznij działać!

Jak widzisz, ubiór kamerzysty na wesele nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Trzeba się do tego odpowiednio przygotować i zwrócić uwagę na wiele czynników. Jako operator filmowy powinieneś przede wszystkim wyglądać profesjonalnie, a Twój strój nie powinien krępować ruchów i nie odbiegać stylem od motywu wesela. Skoro już wiesz, jak powinien ubierać się kamerzysta, zacznij działać!

Najnowsze artykuły