Jak wybrać wystrój kościoła na ślub?

lis 18, 2023 | Bez kategorii

Organizowanie wesela oraz ślubu to długi proces. Jeżeli para decyduję się na ślub kościelny dodatkową kwestią staję się – dekoracja kościoła.

Młodzi mają na głowie wiele spraw związanych z planowaniem. Chcą, aby w dniu ślubu wszystko było dopięte na ostatni guzik. W końcu jest to dzień przypieczętowania ich miłości. Wiele par jednak, nie wie jak się zabrać za wystój kościoła na ślub.

Dekoracja kościoła na ślub – od czego zacząć?

Na początku ważne jest, aby skontaktować się z osobą odpowiedzialną za kościół. Należy zapoznać się z wymogami kościoła, a następnie zdecydować się na takie rozwiązanie, na które zgodzi się ksiądz. Powinno się także ustalić z księdzem, czy parafia posiada odpowiednią osobę do wystroju wnętrza kościoła.

Jeżeli wasz ślub nie będzie jedyny w tym samym dniu – należy ustalić dekorację z drugą parą. Może okazać się to ciężkim wyzwaniem, ponieważ jak wiadomo każdy ma inne gusta. Zastanawiacie się jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Z pomocą tutaj może przyjść profesjonalna osoba, która ma doświadczenie i zna się na dekorowaniu. Usługi firmy dekoratorskiej mogą być pomocne. Wysłuchają każdej ze stron i spróbują złożyć inspirację obydwu par w spójną całość – tak, aby każdy z was był zadowolony!

Wystrój kościoła na ślub – dlaczego jest to tak ważne?

Dekoracja kościoła na ślub odgrywa ważną rolę w uroczystości. Dodatki są elementem, które nadają klimat całej ceremonii. Wystrój wprowadzi gości w klimatyczny i romantyczny nastrój, dzięki czemu będą mogli poczuć wyjątkową atmosferę waszego ślubu i towarzyszyć wam w tym wyjątkowym dniu!

Zdjęcie przedstawia udekorowany ołtarz na ślub.

Kto będzie odpowiedzialny za dekoracje ślubne?

Zdarzają się sytuacje, że kościół ma zatrudnioną osobę, która zajmuję się dekoracją na wszystkie ceremonie. Wtedy trzeba dostosować się do wymogów, które stawia ksiądz lub zmienić parafię, w której chcecie wziąć ślub.

Jeżeli kościół nie ma zatrudnionej osoby odpowiedzialnej za dekorację, warto poprosić o zgodę na wynajęcie takiej osoby na własną rękę. Dzięki temu zaoszczędzicie czas, a zadanie powierzycie w ręce specjalisty w jego dziedzinie. Pamiętajcie, że wiąże się to także z dodatkową opłatą za usługę.

Ile kosztuje wystrój kościoła na ślub?

Cena wystroju kościoła na ślub zależy od tego czy podejmujemy się tego sami czy jednak wynajmujemy firmę dekoracyjną. Przy wyborze tego drugiego – koszty wzrosną. Wszystko zależy od cennika firmy oraz wymogów, które przed nią postawimy.

Przed dokonaniem wyboru firmy dekoracyjnej, sprawdź najpierw opinie na jej temat w Internecie! Zadbaj o to, aby wszystko poszło po Twojej myśli bez żadnych problemów. Przygotowanie parafii będzie czasochłonne, a okres przed ślubem to zabiegany czas, dlatego warto sobie zaoferować taką pomoc.

Ważne jest również określenie rodzaju kwiatów. Kwiaty żywe są droższe od sztucznych, więc jeżeli chcecie zminimalizować koszty dekoracji warto zastanowić się nad wyborem sztucznych kwiatów.

Samodzielne dekorowanie

Biorąc pod uwagę samodzielne dekorowanie, koszty jakie ponosimy to tylko koszty dekoracji. Nie wiążą się więc z tym żadne dodatkowe usługi. Przy takim wariancie, cena może wynieść ok. 500 – 1000zł.

Dekoracja kościoła z pomocą firmy dekoratorskiej

Jeśli dekoracją kościoła zajmie się florystka – cena może być zależna między innymi od ilości kwiatów, ozdób czy dekoracji.

Zdjęcie przedstawia florystkę, przygotowującą kwiaty do wystroju kościoła na ślub.

Pod uwagę należy wziąć również wielkość kościoła – im większy, tym więcej potrzebnych dodatków. Cena wtedy będzie wyższa.

Dodatkowo należy policzyć cenę za usługę firmy. Całość zazwyczaj zamyka się w granicach 1500 – 3000zł. Jeżeli chcesz, aby Twój wystrój był wyjątkowy i niepowtarzalny – zdecyduj się na ten wybór!

Jakie kwiaty do dekoracji kościoła na ślub?

Przed wyborem kwiatów, para powinna określić takie rzeczy jak: budżet, kolor kwiatów, czy będą one żywe lub sztuczne.

Przy wyborze kwiatów na dekoracje kościoła – para młoda powinna zwrócić uwagę na porę roku w jakiej biorą ślub. Jeżeli jednak, młodzi decydują się na kwiaty sztuczne – pora roku nie będzie grała tutaj żadnej roli. Należy zwrócić uwagę jednak na to, że firmy dekoratorskie rzadko decydują się na takie rozwiązania.

Wybierane kwiaty zazwyczaj są białe lub kremowe. Większość par decyduję się także na wybór żywych kwiatków.

Najpopularniejszymi wykorzystywanymi kwiatami są:

 • róże
 • tulipany
 • goździki
 • lilie
 • wrzosy
 • mieczyki

Przy wyborze kwiatków oraz dekoracji – ważne abyście określili styl w jakim chcecie organizować swój ślub. Będzie to kluczowym momentem przy wyborze kwiatów oraz dodatków.

Wystrój kościoła na ślub – inspiracje

Droga do ołtarza

Najczęściej rozkłada się czerwony lub biały dywan, który prowadzi młodą parę do ołtarza. Dodatkowego klimatu nadają również rozsypane płatki róż.

Zdjęcie przedstawia parę młodą zmierzającą do ołtarza przez udekorowaną drogę.

Obok ławek można ustawić stylowe lampiony lub przyczepić eleganckie ozdoby.

Dekoracja ołtarza

Ceremonię urozmaici ozdobienie ołtarza. Dekoruję się go zazwyczaj za pomocą bukietów kwiatów, którymi zdobiliście inne części kościoła. Możecie wykorzystać lampiony oraz świeczniki.

Krzesła

Krzesła Państwa Młodych udekorowane są zazwyczaj białym materiałem lub pokrowcami, oplecione gustownymi kwiatami, które nadają doskonały wygląd oraz elegancję.

Dekoracja ławek

Dobrym pomysłem będzie ustawienie eleganckich świeczników obok ławek. Sprawdzi się również zawieszenie stylowego wianku z kwiatów na każdej z nich. Jest to nieodłączny element ślubów, na który decydują się młode pary. Na ławkach możesz również ustawić popularne świeczniki, które nadadzą romantycznego klimatu.

Style wystroju kościoła – inspiracje

Wystrój w stylu boho

Obecnie bardzo popularnym stylem jest – styl boho. Motywem przewodnim są elementy natury. Jeśli decydujecie się na takie rozwiązanie – koniecznie musicie wybrać żywe kwiaty. Dobrym wyborem będą kwiaty zwisające z ławek lub zwiewne trawy. Dominują kolory białe, beżowe, pastelowe ze stonowanymi elementami zielonych traw.

Jeżeli zastanawiacie się jakie kwiaty będą odpowiednie – służymy pomocą.

Możecie wykorzystać:

 • wrzosy
 • słoneczniki
 • chabry
 • maki
 • zielone gałązki

Ważne są dodatki takie jak: drewno, koronki, łapacze snów, pióra. Jest to styl lekkości. Kiedy chcecie się wyróżniać, ten styl wam to zapewni. W dodatku zrobi ogromne wrażenie na Twoich gościach!

Styl klasyczny

Styl klasyczny powinny wykorzystać młode pary, które dużą uwagę przykładają tradycji oraz klasyce. Idealny będzie dla osób, które nie lubią dużo dodatków i dekoracji, a raczej ograniczyliby się do minimum.

Kwiaty, które można wykorzystać to: róże, piwonie, konwalie, goździki.

Dodatkowymi elementami mogą być tradycyjne wstążki i kokardki lub małe bukiety z kwiatków, które można przyczepić do ławek.

Wystrój kościoła na ślub w stylu glamour

To styl związany z elegancją i klasą. Kojarzy się bez wątpienia z luksusem i bogactwem. Kolorami, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze dodatków to: srebro i złoto. Dodatki i dekoracje powinny zawierać więc elementy, które się świecą i błyszczą. W połączeniu z kolorami bieli i jasnych odcieni – przyniesie niesamowity efekt. W kościele można ustawić również luksusowe świeczniki z elementami złota. Warto pamiętać jednak, żeby nie przesadzać z dodatkami.

Czy pora roku ma znaczenie w dekoracji kościoła?

Zazwyczaj kościół dekoruję się tak, aby nawiązywał do pory roku, która panuje. Jednak kolorami wiodącymi na ślubach są zawsze odcienie białe oraz kremowe. Dekoracje ślubne będą więc podobne do siebie przy każdej porze roku.

Różnice mogą występować w wyborze kwiatów, ponieważ dobiera się je zgodnie z porą roku, co spowodowane jest dostępnością lub ceną.

Wiadomo również, że zmienną jest pogoda. W sezon letni możemy nastawić się na dobrą i słoneczną pogodę. Zimą zaś na śnieg, deszcz i szare chmury. Wystrój kościoła na uroczystości ślubnej zawsze będzie wyjątkowy. Jednak, czy na pewno będzie się dobrze komponował z brudną i zabłoconą podłogą?

Wystrój kościoła na ślub – wskazówki

Ślub kościelny to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej pary młodej. Na wystrój kościoła na ślub składa się wiele kwestii. Planowanie, wybór usługi firmy dekoratorskiej, zaplanowanie budżetu. Wybierz również motyw wiodący na swoim ślubie oraz określ styl dekoracji. Nie zapomnij również o dekoracjach ławek, ołtarza oraz drogi do niego, aby ceremonię urozmaiciły dodatki. Pozwól, aby dekoracje i dodatki dodały wnętrzu wyjątkowy wygląd, a także klimat.

Najnowsze artykuły