Przyjęcie weselne – jak zorganizować kameralne wesele?

mar 24, 2024 | Bez kategorii

Charakterystyczną cechą polskich wesel była ilość zaproszonych gości. Sto czy dwieście osób na takiej uroczystości nie było niczym zadziwiającym. Jednak obecne pary młode rezygnują z hucznych imprez, na rzecz wesel ze znacznie mniejszą ilością osób. Nie są one tak pokaźne jak swoje poprzedniczki, jednak nie znaczy to, że wypadają gorzej.

Dzięki mniejszym weselom, para młoda może skupić się na zabawie i zaproszonych bliskich. Plusów jest znacznie więcej, jednak jak zorganizować małe wesele? Komu wysłać zaproszenia ślubne, a z kogo jednak zrezygnować? Tego dowiecie się czytając poniższy artykuł.

Kameralne przyjęcie weselne – co to w ogóle znaczy?

Małe wesela to uroczystość, na którą możecie zaprosić zarówno 30 osób, jak i 50. Wszystko zależy od wizji par młodych na ten wieczór. Jednak przyjęło się, że kameralne przyjęcie weselne to impreza do 50-70 osób.

Wybór takiej formy przyjęcia jest korzystne zarówno dla nowożeńców, jak i zaproszonych gości. Jako że na sali nie ma setek osób, państwo młodzi mają okazję usiąść z każdym i spędzić chwilę na rozmowie. W końcu każdy lubi czuć się doceniony i zauważony. W ten sposób również para młoda będzie miała chwilę na zabawę i na spędzenie czasu tylko we dwoje.

kameralne wesele i ślub

Budżet na małe przyjęcie weselne

Małe wesele z pewnością nie będzie wymagało tak wielkiego budżetu, jak duża impreza. Jednak i tak jeszcze przed zabraniem się za poszukiwanie sali, zapraszaniem gości i załatwianiem innych około weselnych spraw, warto porozmawiać, ile chcecie maksymalnie wydać, żeby zorganizować małe przyjęcie weselne.

W przypadku kameralnych wesel, podobnie jak przy organizacji tych dużych, cena zależy między innymi od liczby gości, których zaprosicie, miejsca, w którym będziecie się bawić oraz ewentualnych dodatkowych usług.

Miejsce przyjęcia

W przypadku mniejszych wesel, otwiera się przed wami więcej możliwości wyboru miejsca, w którym odbędzie się zabawa. Wszystko zależy od waszej wizji tego wieczoru. Możecie postawić na klasykę i zarezerwować termin w domu weselnym. Należy jednak pamiętać, aby podać liczbę gości właścicielowi sali, żeby ten wiedział, na co ma się przygotować.

Jednak oprócz klasycznych propozycji miejsc, są jeszcze inne opcje. Macie ulubiony lokal, który może zagwarantować kawałek parkietu do tańca? Świetnie, możecie dogadać się z właścicielami i urządzić imprezę w eleganckiej restauracji.

A może marzy wam się przyjęcie weselne na świeżym powietrzu? Jeśli planujecie swoje święto w wakacyjne miesiące, to również może być bardzo dobre rozwiązanie. Wystarczy rozstawić namioty i leżaki, a z pewnością wszyscy będą zachwyceni taką odmianą. Gdzie znaleźć kawałek miejsca na małe wesele? Możecie wykorzystać do tego kawałek swojego ogrodu lub działki, albo też wynająć lokal z takim udogodnieniem. Opcji jest naprawdę wiele.

Kogo zaprosić, a z kogo zrezygnować?

Kwestia zapraszania gości jest zazwyczaj bardzo problematyczna dla pary młodej. Nad listą bliskich spędzają nieraz dużo czasu, zastanawiając się kogo jeszcze trzeba i wypada zaprosić. W przypadku dużego wesela lista zdaje się nie mieć końca. Tak huczne wesela generują dużo większe wydatki.

Zupełnie inaczej jest przy zapraszaniu osób na mniejszą uroczystość. W tym przypadku para młoda zaprasza tylko te osoby, które są im najbliższe. W zdecydowanej większości przypadków są to rodzice, najbliższa rodzina i przyjaciele, z którymi mają kontakt. Odchodzi się raczej od zapraszania dalekiego kuzynostwa, z którymi więzy dawno się poluźniły lub współpracowników, z którymi rozmawia się wyłącznie w pracy.

Zaproszenia ślubne

Oczywiste jest to, że mniej gości, to mniej zaproszeń na ślub. Przyszli nowożeńcy w tym przypadku również mają kilka opcji do rozważenia. Mogą wybrać tradycyjne zaproszenia, zamawiane z hurtowni tak, jakby zrobili to przy większym weselu.

Inną opcją jest postawienie na bardziej wymyślne zaprosiny. Na rynku możecie znaleźć oferty drewnianych lub akrylowych zaproszeń. Wystarczy tylko podać twórcy najważniejsze dane, takie jak imiona i nazwiska wasze i osób zapraszanych, datę i miejsce ślubu oraz kontakt do was, w celu potwierdzenia przez gości swojej obecności. Oryginalność takiego zawiadomienia z pewnością zostanie zauważona i doceniona przez waszych bliskich.

Jeśli jednak państwo młodzi stwierdzą, że na zaproszeniach należy oszczędzać, mogą również zrobić je sami. Takim sposobem zyskują kolejne wspomnienie, związane z przygotowaniami do ślubu, a ich dzieło nabiera wartości sentymentalnej. Jak to zrobić? Nic prostszego! Musicie mieć tylko odpowiednie przybory, jak różnego rodzaju kartki, pisaki i wszystko, co tylko wpadnie wam w ręce. W dalszej kolejności musicie użyć swojej wyobraźni – w końcu to wasze zaproszenia, więc mogą wyglądać tak, jak tylko sobie wymarzycie.

Ubiór państwa młodych

W przypadku ubioru państwa młodych sprawa jest jasna. Muszą ubrać się tak, aby czuć się swobodnie i dobrze. W końcu to ich dzień więc to powinno się liczyć najbardziej. Panna młoda może zdecydować się zarówno na suknię ślubną do ziemi, rodem z disneyowskich bajek o księżniczkach, jak i na skromniejszą, jasną sukienkę.

Para młoda na ślubie

Warto również pamiętać, że cena nie jest najważniejsza przy wyborze sukni. Dobrze, jeśli przyszła żona rozglądnie się po sklepach sieciówkowych w poszukiwaniu tej wymarzonej. Inną opcją jest również udanie się do wypożyczalni lub komisu sukni ślubnych. Ceny w tych miejscach nie będą tak wysokie, a znalezione tam ubrania mogą zachwycić.

W przypadku pana młodego jest podobnie – może zdecydować się na pełny garnitur, jak i wybrać lżejszą wersję eleganckiego stroju.

Oprawa muzyczna – DJ, czy może zespół?

Nawet jeśli to małe wesele – bez muzyki nie ma zabawy. Nie myślcie, że kameralne wesele znaczy siedzenie przy stołach w ciszy. Oprawa muzyczna to bardzo ważna część każdej takiej uroczystości. Możecie zdecydować się na pełny zespół muzyczny, jednak ta opcja jest nieco bardziej kosztowna. Ceny zaczynają się od 5000, do nawet 10000 zł.

Równie dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług DJa. Taka decyzja będzie zdecydowanie tańsza – ceny wynajęcia DJa zaczynają się już od 2000 zł. Innym plusem takiego rozwiązania jest możliwość przekazania mu listy utworów, które koniecznie chcecie, żeby zostały zagrane na waszym weselu. Mogą to być piosenki, które dużo znaczą dla was lub dla waszych najbliższych.

Uwiecznienie wieczoru na filmie i zdjęciach

Małe przyjęcie weselne jest niezapomnianym przeżyciem i również zasługuje na uwiecznienie na filmie oraz zdjęciach. Dlatego warto postawić na sprawdzonego kamerzystę i fotografa, którzy wykonają swoją pracę jak najlepiej. W końcu te materiały będą pamiątką do końca życia.

Alternatywą może być wynajęcie do tych zadań amatora. Cena będzie z pewnością niższa, jednak może zdarzyć się tak, że jakoś nie będzie tak dobra, jak u profesjonalisty. Jeśli więc macie jakąś wymarzoną wizję swojego filmu weselnego lub zdjęć ze ślubu – warto poszukać takich zawodowców, którzy będą potrafili przemienić marzenia w rzeczywistość. Nie opłaca się oszczędzać na kamerzyście i fotografie weselnym, jeśli ma się wysokie wymagania co do finalnej wersji filmu i zdjęć.

Co na stołach?

Jeśli chodzi o małe wesele, to para młoda zdecydowanie może odejść od wyboru tradycyjnych, weselnych polskich dań w menu. Wszystko zależy tak naprawdę od pomysłu na uroczysty wieczór i preferencji państwa młodych.

Jeśli zdecydowaliście się na zabawę na świeżym powietrzu, to bardzo dobrym pomysłem będzie zorganizowanie grilla i szwedzkiego stołu. Natomiast jeśli jednak urządzacie wesele w klimatycznej restauracji – puśćcie wodze fantazji! Jesteście fanami sushi? Proszę bardzo, niech na stoły wjedzie ta japońska potrawa! A może jednak pierogi? To również może być dobry pomysł.

Tort nie musi być ogromny!

Torty na wielkich weselach często są kilkupiętrowe, udekorowane różnymi ozdobami czy jadalnym brokatem. Jednak jeśli zdecydowaliście się na małe wesele, spokojnie możecie postawić na coś skromniejszego. Tort ma być tylko symbolicznym poczęstunkiem. Dlatego możecie poprosić kogoś z rodziny o zrobienie tortu lub klasycznie wybrać się do cukierni. Pamiętajcie jednak, że to, że tort będzie nieco mniejszy, nie znaczy, że nie będzie smaczny lub tak imponujący.

Nie ilość, a jakość

Mimo że wielu osobom wydaje się, że dekoracje sali i jej otoczenia nie są aż tak ważne – tak naprawdę te ozdoby odgrywają bardzo dużą rolę. Cieszą oko zarówno pary młodej, jak i gości.

Nawet jeśli zdecydowaliście się na skromne przyjęcie weselne, nie zapominajcie o szczegółach. Jednak też nie można przesadzić w drugą stronę. Więcej nie znaczy lepiej. Musicie znaleźć złoty środek. Dodatki i dekoracje powinny również pasować do stylu, w którym urządzacie swoje małe wesele. Postawiliście na wesele w stylu boho? Znajdźcie więc makramy, drewniane dodatki i obrusy w stonowanych, beżowych kolorach. Satysfakcja końcowa wasza i gości gwarantowana.

Małe wesele = wielka zabawa

Wiele par młodych ma wątpliwości, czy niewielkie przyjęcie weselne będzie satysfakcjonujące dla nich, jak i dla gości. Trzeba jednak pamiętać, że to nie tylko huczne wesela, z setkami gości zapadają bliskim w pamięć. Znacznie ważniejsza jest atmosfera podczas uroczystości, a liczba zaproszonych nie świadczy o jakości wesela. Może zdarzyć się tak, że małe przyjęcie ślubne będzie atrakcyjniejsze. Z pewnością będzie łatwiejsze i tańsze do zorganizowania dla nowożeńców. Najważniejszy jednak jest fakt, że to młoda para tego wieczoru obchodzi swoje święto i to przede wszystkim oni powinni czuć się najlepiej z wybraną decyzją.

Najnowsze artykuły