Jakie zabawy na wesele? | 20 najlepszych zabaw weselnych!

mar 24, 2024 | Bez kategorii

Jak wszystkim dobrze wiadomo – wesele trwa aż do białego rana. Zabawy i konkursy weselne umilają ten uroczysty wieczór oraz pozwalają gościom się integrować. Jednak dla wielu osób takie atrakcje to zmora, a na samą myśl o nich, po plecach przebiega dreszcz żenady. To za sprawą wielu zabaw, które mają podtekst seksualny i są po prostu… prymitywne i nieśmieszne.

Jednak z drugiej strony, czy możecie wyobrazić sobie swoje wesele bez zabaw i konkursów? Ten wieczór nie byłby wtedy tak ciekawy i wesoły. Dlatego też musicie wybrać te zabawy weselne, które wam najbardziej odpowiadają. Poniżej znajdziecie listę 20 najlepszych zabaw weselnych, które zagwarantują samą radość, bez zażenowania, a wasi goście długo będą wspominać tę imprezę! Koniecznie sprawdźcie i wybierzcie te najlepsze!

1. Test zgodności

W tej zabawie uczestniczy tylko para młoda, bez gości weselnych. Rolą tych drugich jest wyłącznie przyglądanie się i reagowanie na to, jak odpowiadają nowi małżonkowie.

Na czym jednak polega ta konkurencja? Cóż, zasady nie są skomplikowane. Para młoda siada na krzesłach plecami do siebie tak, żeby nie widzieć drugiej połówki. Świadkowie wręczają każdemu z młodych małżonków dwie kartki z napisami „ja” i „on/ona”. Alternatywą kartek są również buty – wtedy młodzi muszą zdjąć po jednym swoim bucie i się nimi wymienić.

Gdy już wszyscy będą przygotowani, wodzirej lub inna wyznaczona do tego zadania osoba, zadaje wcześniej ułożone pytania. Każde zaczyna się od słowa „kto…?” i zadaniem pary młodej jest podniesienie kartki (bądź buta swojego lub małżonka/ki) zgodnie z tym, jak chcą odpowiedzieć. Zazwyczaj na sali jest tym weselej, jeśli para młoda nie zawsze się ze sobą zgadza.

Pytania mogą być wyłaniane z tłumu lub ułożone przez świadków lub wodzireja. Jeśli jednak szukacie kilku pytań na początek, żeby rozruszać gości, poniżej znajdziecie kilka przykładów:

  • Kto pierwszy pocałował?
  • Kto pierwszy wyciąga rękę po kłótni?
  • Kto pierwszy powiedział „kocham cię”?
  • Kto będzie przynosił śniadanie do łóżka?
  • Kto będzie zabijać pająki w domu?

2. Chłopiec czy dziewczynka?

To kolejna (i ostatnia w tym zestawieniu) zabawa, w której udział bierze tylko para młoda. Młodzi małżonkowie nie muszą wstawać z krzeseł, na których siedzieli podczas poprzedniej zabawy, bo w tym wypadku również muszą być ustawieni do siebie plecami. Reguły tej gry również są proste. Na znak wodzireja para odwraca się do siebie. Jeśli odwrócą się w tą samą stronę – będą mieli synka, a jeśli inaczej – w przyszłości urodzi się im córeczka. Nie jest to raczej długa zabawa, bo wyżej opisana czynność powtarzana jest tyle razy, ile dzieci planują mieć młodzi.

gry weselne dla gości

3. Zabawa w kotka i myszkę

Do tej zabawy zaprasza się młodą parę oraz obecne na sali panie. Kobiety otaczają kółeczkiem małżonkę, a zadaniem męża panny młodej jest dostanie się do niej. Nie jest to jednak łatwe, bo wianuszek pań, otaczający dziewczynę, ze wszelkich sił powinien się starać, by nie dopuścić do niej pana młodego. Musi wykazać się więc on pomysłowością, żeby wykonać zadanie.

4. Rodzinne historie

Do tej zabawy weselnej trzeba skompletować dwie drużyny po 7 osób. Następnie rozdzielamy role tak, aby w każdej grupie znaleźli się: tata, mama, trójka dzieci (imiona do wyboru), piesek i słoń. Gdy już każdy wie, kim jest w tej zabawie, prowadzący czyta wcześniej ułożoną historię. Zawodnicy muszą wstać, obiec dookoła krzesło, na którym siedzą i ponowne usiąść wtedy, gdy usłyszą swoje imię lub rolę. Ten z dwóch gości, który pierwszy wykona zadanie, dostaje punkt dla swojej drużyny. I tutaj oczywista sprawa: drużyna, która zdobędzie więcej punktów wygrywa.

Postacie w historii mogą być wymyślane dowolnie. Ogranicza was tylko wyobraźnia. Sęk jedynie w tym, żeby imiona lub role pojawiały się w nim możliwie jak najczęściej. Im więcej będzie biegania i zamieszania – tym lepsza będzie zabawa.

dziewczyny bawiące się na weselu

5. Głuchy telefon

Ta atrakcja nie funkcjonuje jedynie jako zabawa weselna. Z pewnością pamiętacie ją jeszcze z czasów, gdy chodziliście do przedszkola. Zasady są takie same – goście ustawiają się w kółku i jedna osoba szeptem przekazuje komunikat kolejnej. W taki sposób dzieje się aż do ostatniej osoby, która musi głośno powiedzieć to, co usłyszała.

Wersję weselną głuchego telefonu możecie zmodyfikować tak, żeby tematyka przekazywanej informacji dotyczyła pary młodej. I pamiętajcie – im głośniej gra muzyka w tle, a na sali obecne są inne elementy przeszkadzające zrozumienie wiadomości – tym efekt końcowy będzie zabawniejszy.

6. Tykająca bomba

Do tej zabawy trzeba zaprosić kilku lub kilkunastu gości weselnych. Dobrze, jeśli będzie po równo osób ze strony panny młodej, jak i pana młodego. Muszą oni stanąć w kółku naprzemiennie i… będą podawać sobie tykającą bombę! Bombą może być telefon z ustawionym alarmem, schowany do pudełka tak, żeby grający nie widzieli, ile czasu pozostało do „wybuchu”. Inną opcją jest po prostu oznajmienie przez mikrofon o końcu czasu wodzireja lub DJ.

Jednak podanie dalej pakunku może się odbyć tylko wtedy, gdy trzymający poprawnie odpowie na pytanie. Mogą one dotyczyć wiedzy ogólnej, jednak jako, że będzie to święto pary pary młodej – dobrze, jeśli zagadki będą właśnie o nich. Osoba, w której rękach wybuchnie bomba – odpada z gry. Wygrywa ten, który najdłużej utrzyma się w grze.

7. Wspomnienia

Ta atrakcja będzie dużo spokojniejsza od poprzednich. Jednak uwaga! Może spowodować łzy wzruszenia. O co w niej chodzi?

Musicie poprosić gości, by napisali na wcześniej przygotowanych karteczkach jedno wspomnienie z panną młodą, panem młodym lub z obojgiem z nich. Następnie zbierzcie wszystkie liściki do skrzynki i wylosujcie kilka z nich. Przeczytajcie na głos i odgadujcie, kto napisał dane wspomnienie!

Będzie to dobra zabawa, ponieważ goście weselni mogą napisać różne śmieszne wspomnienia z waszej wspólnej przeszłości. Oprócz tego, może przypomną wam się jakieś wspólne przygody, o których zdążyliście już zapomnieć? Jest to przyjemna zabawa, połączona z wspominaniem starych czasów.

8. Jaka to melodia?

To zabawa wzorowana na teleturnieju. Przed przystąpieniem do gry, musicie poprosić DJa lub kogoś innego, kto wcieli się w rolę prowadzącego, o przygotowanie listy piosenek. Następnie zbierzcie chętnych do gry i do dzieła! Goście weselni będą musieli podnieść rękę, gdy znają utwór, który aktualnie leci. Po podaniu prawidłowego tytułu i wykonawcy dostają punkt. Ta osoba, która zbierze ich najwięcej – jest zwycięzcą.

9. Familiada, ale to para młoda jest głównym tematem pytań

Kolejna zabawa weselna wzorowana na popularnym teleturnieju. Przed rozpoczęciem gry musicie skompletować dwie drużyny. Najlepiej, jeśli w jednej grupie będą osoby tylko ze strony panny młodej, a w drugiej – od pana młodego. Następnie osoba wytypowana do bycia prowadzącym, prosi na środek po jednej osobie z obu drużyn i czyta pytanie razem z czterema możliwościami odpowiedzi. Jednak nie będą to zwykłe pytania, bo wszystkie będą o parze młodej! Podobnie jak w prawdziwej Familiadzie, wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej punktów.

10. Fanty weselne

Ta gra z pewnością zmotywuje waszych gości weselnych do ruchu! Na czym polega? Jest bardzo prosta. Po zgłoszeniu się kilku (od 5 do 10) uczestników, ustawiają się oni w jednej linii na środku sali. Następnie wodzirej wydaje polecenie przyniesienia jakiegoś przedmiotu, a śmiałkowie muszą go odszukać i przynieść w ustalone miejsce.

Brzmi banalnie, jednak wraz z upływem gry, przedmioty, które będą musieli odszukać i przynieść zawodnicy stają się mniej oczywiste. Na początku może być to krawat czy damski but – z tym z pewnością poradzą sobie z łatwością, bo na sali będzie mnóstwo osób posiadających takie atrybuty. Później robi się nieco trudniej, bo wymagania stają się większe: wodzirej może poprosić na przykład o papier toaletowy czy jakiś kuchenny przyrząd. Wygrywa oczywiście ten gość, który w jak najszybszym czasie przyniesie wszystkie fanty.

Zabawa w fanty weselne angażuje nie tylko samych uczestników gry, ale również innych gości. W końcu grający muszą jakoś zdobyć wyznaczone przedmioty, więc zdarzy się pewnie tak, że będą nakłaniać pozostałych do pożyczenia im na moment oczekiwanego fantu.

11. Kuszenie Adama

To gra przeznaczona dla par, które poproszone zostaną na środek parkietu. Kobieta dostaje sznurek, na którym wisi jabłko, a jej partner musi je zjeść. Szkopuł jednak w tym, że nie może użyć do tego rąk. Ile osób, tyle sposobów. Wszystko zależy od kreatywności gości. Wygrywa oczywiście ta para, która jako pierwsza upora się z owocem.

zabawy weselne przykłady

12. Gorące krzesła

Kolejna zabawa weselna, która jest wszystkim dobrze znana! Przed rozpoczęciem gry trzeba ustawić na środku sali kilka krzeseł w kółeczku, oparciami do siebie. Następnie na parkiet zapraszani są goście. Dobrze, jeśli wśród uczestników znajdzie się również para młoda. Należy tylko pamiętać, że graczy musi być o jednego więcej, niż ustawionych krzeseł.

Gdy DJ puści muzykę, goście weselni i para młoda tańczą gęsiego wokół krzeseł. Sygnałem, który informuje o zajęciu wolnego krzesła będzie brak muzyki. Ta osoba, która nie zdąży zająć miejsca – odpada z gry. Z każdą rundą z gry odchodzi jedna osoba. Wygrany jest ten, który utrzyma się na krzesełku do samego końca.

13. Odgłosy zwierząt – panna młoda szuka męża!

Ta zabawa weselna sprawdzi, czy panna młoda zna głos swojego nowego męża. A właściwie nie jego głos, a głos pana młodego udającego… zwierzę.

Świeżo upieczona małżonka musi usiąść na środku sali. Gdy już upewnicie się, że nie ma możliwości zobaczenia uczestników zabawy, wytypujcie spośród gości chętnych. Gracze losują kartki z nazwami zwierząt, których odgłosy będą udawać. Może to być pies, kot, krowa, wilk czy kogut. Najważniejsze, żeby były to stworzenia, które wydają charakterystyczne odgłosy.

Później każdy z gości po kolei udaje zwierzę, które wylosował. Zadanie panny młodej polega na odgadnięciu, którym zwierzęciem jest jej partner. Możecie również zmienić zasady tej gry w taki sposób, że panna młoda musi rozpoznać po wydawanych odgłosach każdego z bawiących się gości.

14. Jazda do celu

Kolejna dyscyplina, w której uczestnicy wesela zostaną zmuszeni do ruchu! Do tej zabawy będziecie potrzebować na przykład hulajnogi. Goście, którzy zdecydują się na udział w tej zabawie, będą musieli dotrzeć do ustalonego przez was celu. Metą w tym wypadku może być stół pana i panny młodej, konsoleta DJa czy cokolwiek, co przyjdzie wam do głowy. Możecie zorganizować to w formie wyścigów, jak najbardziej wymyślnej jazdy – niech zadziała wasza kreatywność!

15. Taniec pod sznurkiem

Kolejna z zaproponowanych atrakcji weselnych polega na tańcu. Jednak nie będzie to zwykły taniec, jak przez cały czas trwania imprezy.

Jedyną rzeczą, jakiej potrzebujecie, jest 4-5 metrowy sznurek, który rozciągnięty przez parkiet będą trzymać świadkowie. Goście w parach muszą tańczyć tak, żeby przejść pod liną, jednocześnie nie przerywając tańca. Wraz z kolejnymi rundami, świadkowie będą obniżać wysokość sznurka. Ci z uczestników zabawy, którzy go dotkną – odpadają z gry. Wygrana jest ta para, która jak najdłużej utrzyma się na parkiecie. Ważne jest, aby świadkowie pilnowali tego, czy każda para przeszła pod linką.

16. Zawody drużynowe

W tej zabawie ponownie musimy skompletować dwa zespoły po 4 osoby. Najlepiej, jeśli jeden będzie składał się z uczestników ze strony panny młodej, a drugi – z pana młodego. Rywalizacja będzie nieco większa, podobnie jak i okrzyki motywujące od pozostałych gości weselnych.

Gracze muszą stanąć w wężyku za sobą tak, żeby naprzeciwko siebie mieć przeciwnika z drugiej drużyny. Każda para osób z przeciwnych grup dostanie jednakowe zadanie. Dopiero gdy pierwsze osoby je wykonają, muszą klepnąć w plecy swojego następcę. Wtedy ci mogą przejść do swoich.

Warto jednak pamiętać, że kolejne misje powinny być nieco trudniejsze. Pierwszym zadaniem może być zjedzenie kawałka ciasta, drugim zrobienie 10 przysiadów, trzecim – nadmuchanie balonika tak, aby pękł, a ostatnim może być zjedzenie całej cytryny. Nie ograniczajcie się jednak tylko do tych przykładów, spokojnie możecie dać tu swoje propozycje.

Podobnie jak w powyższych przykładach, wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza upora się z wszystkimi zadaniami.

17. Taniec na gazecie

Taniec na gazecie to inna zabawa przeznaczona dla par, w tym też młodego małżeństwa. Pary tańczą na kawałku gazety lub kartki. Nie mogą jednak stopami wyjść poza ten obszar. Gdy muzyka się zatrzymuje -muszą szybko złożyć gazetę na pół i tańczyć do momentu kolejnego zastopowania muzyki. Im obszar będzie mniejszy, tym śmieszniejszy taniec będą wykonywać. Wygrywa ta para, która będzie potrafiła tańczyć na jak najmniejszej powierzchni.

18. Podaj dalej

Ta gra ma na celu integrować gości ze sobą. Nie ma limitu uczestników zabawy, więc możecie do niej zaprosić tylu gości, ile chcecie. Polega ona na tym, że uczestnicy, którzy stoją w kółku, muszą podawać sobie jakiś przedmiot. Może to być wałek, but – cokolwiek. Sęk jednak w tym, że nie mogą oni używać do tego rąk. Opcji jest wiele, a im więcej graczy, tym więcej sposobów i kreatywnego podejścia. Możecie się spodziewać śmiechów!

19. Dwa kółeczka

Dwa kółeczka to zabawa weselna odpowiednia dla gości w każdym wieku. Jak wskazuje sama nazwa, uczestnicy ustawiają się w dwa kółeczka. Panie tworzą jedno, a panowie robią drugie po zewnętrznej stronie. W czasie, gdy gra muzyka, obie grupy poruszają się w przeciwnych kierunkach. Gdy utwór się zatrzymuje – kobiety odwracają się do mężczyzn.

Kolejnym krokiem tej zabawy jest po prostu taniec do kolejnego utworu, tylko że tym razem w nowopowstałych parach. To dobra opcja na sam początek wesela, gdy nie wszyscy goście jeszcze się znają. Wspólny taniec z pewnością zintegruje uczestników i ułatwi kolejne zabawy weselne.

20. Taniec wykupny

Taniec wykupny to bardzo popularna zabawa weselna, obecna praktycznie na każdej takiej uroczystości. Jej gwiazdami jest para młoda, która po prostu tańczy. Ci z gości, którzy chcą zatańczyć z którymś z nowożeńców, musi „wykupić” taniec. Żeby to zrobić, wrzucają niewielką kwotę do koszyczka pani lub pana młodego, które znajdują się u siedzących nieopodal świadków.

Pieniądze zbierane podczas tego tańca często zbierane są na przykład na podróż poślubną, mieszkanie czy na wózek dla przyszłego dziecka.

pomysły na zabawy weselne

Czy warto organizować zabawy weselne?

Macie do wyboru mnóstwo zabaw weselnych. Przedstawione wyżej to zaledwie niewielki wycinek wszystkich możliwych. Jeśli ciągle macie wątpliwości, pamiętajcie – to wasz dzień i wszystko zależy od was. Jednak możecie wybrać oryginalne zabawy weselne, które są odpowiednie dla każdej grupy wiekowej i nie napawają was zniesmaczeniem. Powyżej zostały przedstawione takie, które pozwolą integrować gości, ponieważ zapewne nie wszyscy będą się na początku znali. Z pewnością wasi goście weselni będą wdzięczni za taką możliwość. A i wy, jako para młoda, możecie brać udział w większości z wymienionych gier! Atrakcje, które wybierzecie sprawią, że wasza rodzina i najbliżsi zapamiętają wasz ślub i wesele na długo.

Najnowsze artykuły