Kamerzysta na wesele czy filmowiec. Kogo wybrać?

sty 5, 2024 | Bez kategorii

Kamerzysta na wesele czy filmowiec. Kogo wybrać? Przygotowania do ślubu i wesela to bardzo napięty czas dla młodej pary. Załatwianie mnóstwa spraw przyprawia o zawrót głowy. Wiele przyszłych małżeństw staje przed nie lada wyzwaniem, jeśli chodzi o wybór kamerzysty na wesele. Film ślubny jest doskonałą pamiątką z tego uroczystego dnia. Na rynku jest wielu profesjonalistów, którzy zajmują się właśnie tym.

Jednak jak wybrać idealnego kamerzystę czy filmowca, który stworzy piękny film z waszego wesela? Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań? Tego dowiecie się w dalszej części artykułu.

Kiedy zacząć szukać kamerzysty na ślub i wesele?

Najbardziej pożądani profesjonaliści mają zarezerwowane grafiki nawet na minimum rok do przodu. Dlatego też para młoda powinna rozglądać się za filmowcem nawet półtora roku czy dwa lata przed dniem wesela.

Filmowanie wesel to dosyć popularna branża, więc nawet jeśli gdzieś wam umknie ten temat, i tak powinien znaleźć się ktoś z wolnym terminem. Jednak pozostawianie poszukiwań na ostatnią chwilę grozi mniejszym wachlarzem dostępnych kamerzystów. W takim wypadku znalezienie odpowiedniego może być trudniejszym zadaniem. W konsekwencji tego finalna wersja filmu może nie być tą wymarzoną. Mija się to z celem, bo przecież każda para młoda chce móc pochwalić się jak najpiękniejszym dziełem.

na zdjęciu znajduje się para młoda w trakcie ślubu

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamerzysty na wesele?

Odpowiednia osoba i opinie klientów

Para młoda powinna zapoznać się z dostępnymi ofertami kamerzystów w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Warto przeczytać też opinie innych klientów, którzy w przeszłości stali przed takim samym wyborem. Oceny współprac z wybranym kamerzystą można znaleźć na jego mediach społecznościowych, stronach internetowych czy portalach ślubnych.

Atmosfera

Atmosfera pracy z kamerzystą również jest istotną kwestią przy wyborze. W końcu to on spędzi z parą młodą cały wieczór. Jeśli dwie strony nie będą nadawać na tych samych falach, to mimo świetnych ujęć i zmontowania materiału, pozostaną złe wspomnienia. A to ostatnia rzecz, której brakuje parze młodej podczas tej uroczystości.

Portfolio

Bardzo często zdarza się, że profesjonalista udostępnia próbki swoich wcześniejszych dzieł. To również jest cenna wskazówka przy wyborze tego, kto ma nagrać reportaż z jednego z najważniejszych dni w życiu pary młodej. Dlatego jeszcze przed wyborem, warto zapoznać się z jego portfolio. Najczęściej można je znaleźć na oficjalnych stronach, mediach społecznościowych (np. na Facebooku i Instagramie), portalach ślubnych czy ogłoszeniowych. Obejrzyj je dokładnie i sprawdź, czy odpowiadają twojemu poczuciu estetyki. 

portfolio fryzura na wesele

Na co jeszcze zwrócić uwagę rozmawiając z usługodawcą?

Jednak przeanalizowanie usług dostępnych kamerzystów i wybór tego, który najbardziej odpowiada parze młodej, to nie koniec. Jest jeszcze kilka równie istotnych spraw, o które trzeba dopytać usługodawcę w trakcie spotkania, zanim podpisze się umowę.

Umowa z kamerzystą – najważniejsze kwestie

Czas filmowania na weselu

Zanim złożycie swoje podpisy na umowie, sprawdźcie, czy wszystko zgadza się ze wcześniejszymi ustaleniami. Jedną z ważniejszych kwestii jest ustalenie czasu pracy kamerzysty. To, że będzie podczas najistotniejszych momentów, jak na przykład podczas pierwszego tańca pary młodej, jest oczywiste. Jednak warto doprecyzować dokładnie w jakich godzinach będzie obecny, żeby uniknąć późniejszych ewentualnych rozczarowań. Najczęściej kamerzysta jest obecny od przygotowań młodych małżonków, aż do końca oczepin, czyli do około 1 w nocy.

Ustalenie konkretnych usług

Trzeba też ustalić, co dokładnie będzie wchodziło w skład filmu czy teledysku. Czy będą to same kadry z czasu zabawy? Plener ślubny? Czy może dodatkowo nagranie podziękowań dla rodziców i życzeń od gości? Albo jeszcze film z poprawin? Wszystkie te kwestie i życzenia trzeba jasno przedstawić kamerzyście.

Zabezpieczenie na wszelki wypadek

Konieczny jest również zapis mówiący o tym, co się stanie w przypadku niewywiązania się z umowy lub w niespodziewanych okolicznościach. Oczywiście lepiej, żeby nie dochodziło do takich sytuacji, ale przezorny zawsze ubezpieczony. W celu zabezpieczenia obu stron, para młoda wpłaca zadatek, który jest jednocześnie rezerwacją wybranego terminu. Wysokość zadatku nie jest większa niż 50% umówionego wynagrodzenia za całą usługę, jednak najczęściej wynosi on około 1000 zł.

Wielu kamerzystów zawiera również w swoich umowach zapis o gwarancji zapewnienia zastępstwa innego profesjonalisty z podobną estetyką w przypadku, gdy w wyniku losowych zdarzeń nie mogliby być obecni na weselu.

Czas oczekiwania na finalną wersję filmu

Niemożliwe jest, żeby dostać gotowe nagranie z weselnej zabawy kolejnego wieczoru. Kamerzysta musi poświęcić czas na montaż, żeby film wyglądał jak najlepiej. Zazwyczaj filmowcy informują, że czas oczekiwania to maksymalnie 4 miesiące. Jednak warto dowiedzieć się, ile w przybliżeniu będzie wynosił czas oczekiwania na upragniony materiał. Taki zapis w umowie zapobiegnie ewentualnym nieporozumieniom i niepotrzebnym nerwom.

Sprzęt do nagrywania

Nawet jeśli nie jesteście na bieżąco z technologią, warto dopytać o sprzęt nagrywający kamerzysty. Z taką wiedzą zawsze możecie porównać w internecie kamery różnych filmowców. Oczywiście sprzęt to nie wszystko, jednak im jest on bardziej profesjonalny, tym jakość obrazu będzie lepsza.

Możliwe, że kamerzysta, którego wybierzecie, dysponuje specjalnymi urządzeniami, jak na przykład dronem czy kamerą sportową (np. GoPro). Ujęcia z takich kamer urozmaicą efekt końcowy filmu.

kamerzysta na weselu ze sprzętem

Licencja na nagrywanie w kościele

Jeśli ślub odbywa się w kościele, kamerzysta powinien mieć ukończony kurs liturgiczny. Taka licencja poświadcza o tym, że operator wie, co i kiedy filmować, by nie zakłócać ceremonii. W niektórych przypadkach kamerzysta bez takiego dokumentu może w ogóle nie dostać pozwolenia od księdza na nagrywanie, jednak nie jest to regułą. Wszystko zależy od duchownego parafii, w której bierzecie ślub. Jednak jeśli bardzo zależy wam na ujęciach z kościoła, możecie dla świętego spokoju dopytać kamerzystę o licencję na nagrywanie w kościele.

Jeden czy dwóch filmowców na weselu?

Wielu profesjonalistów nie nagrywa wesel solo. Mają swoją stałą załogę, dzięki której film ślubny staje się bogatszy o różnorakie ujęcia. Dodatkowi operatorzy są atutem dla dynamiki materiału, jednak nie jest to ich jedynym zadaniem. Czasem zdarza się, że sprzęt głównego kamerzysty ulegnie awarii lub z losowych przyczyn nie uda się nagrać najważniejszych momentów na weselu czy ślubie. Większa ilość kamer na weselu pozwoli zapobiec takim wypadkom, jednak koszt wynajęcia takiej ekipy będzie wyższy.

Ile kosztuje kamerzysta na wesele?

To chyba jedno z najczęstszych pytań, jeśli chodzi o zatrudnienie filmowca na wesela. Niestety, nie można udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Podczas przeglądania ofert i rozmów znajdziecie zarówno kamerzystów, których koszt wykonania usługi wynosi 2000 zł, jak i 10000 zł.

Jednak średni koszt wynajęcia specjalisty zaczyna się od 2500 zł, a sięgać może nawet 6000 zł.

Kwota ta zależy między innymi od:

  • czasu pracy kamerzysty
  • wyboru konkretnych usług oferowanych przez kamerzystę (sam film czy może tylko teledysk ślubny)
  • wielkości zespołu kamerzysty
  • czasu, przed którym zarezerwuje się termin u kamerzysty
  • sprzętu, którym dysponuje kamerzysta
  • miejsca, skąd wynajmowany jest kamerzysta (i ewentualnego dojazdu na miejsce ślubu)

Kamerzysta na wesele – Co może się wydarzyć jeżeli zaoszczędzisz na kamerzyście ?

Film ślubny jest niepowtarzalną pamiątką. Jednak doświadczony filmowiec to dosyć spory wydatek. Nie każdy może pozwolić sobie na taką atrakcję, biorąc pod uwagę, że samo wesele generuje ogromne koszty. Alternatywą jest zatrudnienie amatora. Takie rozwiązanie z pewnością będzie dużo tańsze niż skorzystanie z usług profesjonalisty.

Wiąże się z tym jednak pewne ryzyko. Młodzi kamerzyści nie mają jeszcze takiego doświadczenia, przez co efekt końcowy może nie być zadowalający dla państwa młodych. Zbyt długie ujęcia, nieumiejętne zmontowanie materiału czy brak pewnych istotnych ujęć – tutaj niestety nie ma pewności, że weselne wideo będzie idealne.

Jeśli jednak nie zależy wam aż tak na jakości filmu, a bardziej na jakimkolwiek zapisie tego ważnego dnia – bez przeszkód możecie zatrudnić młodego operatora kamery i dać mu szansę zebranie doświadczenia.

Wszystko, co powinniście wiedzieć o kamerzyście na wesele w pigułce

Emocji, które towarzyszą dniu ślubu nie da się odtworzyć drugi raz. Dlatego ktoś, kto uwieczni tę imprezę na filmie, powinien być dobrany bardzo dokładnie. W końcu dzieło, które stworzy, ma być zadowalającą pamiątką na lata. Już wiecie, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań.

Ważny jest zarówno czas, w którym powinniście zacząć szukać idealnego kamerzysty na wesele, ale również nie możecie zapomnieć o zapoznaniu się z jego portfolio i ofertą. Warto dopytać się też o czas pracy operatora oraz o czas oczekiwania na finalną wersję filmu.

Teraz nie pozostaje więc nic innego, niż życzyć powodzenia w poszukiwaniach tego idealnego kamerzysty na wesele!

Najnowsze artykuły