Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamerzysty? [poradnik]

mar 12, 2024 | Bez kategorii

Ślub już na horyzoncie? Przyszli małżonkowie z pewnością mają już wizję wymarzonych strojów na ten wyjątkowy dzień. Poszukiwania sali weselnej zapewne również rozpoczną się już niebawem. A to tylko niewielka część obowiązków, przed którymi stoi para młoda przed dniem wesela.

Prawdopodobnie będą również rozglądać się za kimś, kto nagra piękny film z całej ceremonii. Jednak jak wybrać odpowiedniego kamerzystę? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Kilka przydatnych wskazówek znajdziecie w artykule poniżej.

Portfolio kamerzysty

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie powinna zrobić para młoda przed zdecydowaniem się na któregoś kamerzystę, jest obejrzenie jego portfolio. W tej branży jest wielu specjalistów, którzy tworzą w różnych stylach. Zapis dotychczasowych prac można znaleźć na ich mediach społecznościowych czy stronach internetowych. Dzięki zapoznaniu się z ich dziełami, będzie łatwiej wybrać odpowiedniego kamerzystę, który w pełni odpowiada oczekiwaniom pary młodej.

portfolio kamerzysty i fotografa

Opinie o danym kamerzyście

Ważne jest również, aby zapoznać się z opiniami od wcześniejszych klientów o danym filmowcu. Warto zwrócić uwagę na to, jak dogadywał się on z parą młodą i z gośćmi. W końcu spędzą oni razem sporo czasu w dniu ślubu i wesela, więc dobrze, jeśli będzie on komunikatywny i niekonfliktowy. Oczywiście ilu ludzi, tyle opinii – nie dogodzi się każdemu. Jednak im więcej pozytywnych komentarzy, tym większe prawdopodobieństwo, że owy kamerzysta to dobry wybór.

Takie opinie można znaleźć na mediach społecznościowych i stronach internetowych kamerzystów oraz w wyszukiwarce Google. Wystarczy wpisać tylko imię i nazwisko lub nazwę firmy i gotowe. Po prawej stronie pokażą się wszystkie informacje (adres, nr telefonu i adres) razem z zakładką z opiniami.

Czy kamerzysta współpracuje z fotografem ślubnym?

Dla wielu młodych par zdjęcia są równie ważne, co film z wesela. W takim wypadku warto dowiedzieć się, czy kamerzysta współpracuje z fotografem ślubnym. Oczywiście, można znaleźć profesjonalistę od zdjęć niezależnie od filmowca, jednak wynajęcie ich „w pakiecie” ma swoje zalety. Jako, że taka dwójka wie już, jak ze sobą pracować, to nie będą wchodzić sobie w kadr w trakcie wesela. Stylistyka efektu końcowego filmu i zdjęć również będzie podobna. Natomiast przyszli nowożeńcy oszczędzą sobie czasu przy szukaniu oddzielnie kamerzysty i fotografa ślubnego.

Nadawanie na tych samych falach

Niezwykle istotne jest też zbadanie tego, czy kamerzysta nadaje na tych samych falach, co przyszłe małżeństwo. Dobrze, jeśli będą się dogadywać i atmosfera podczas całej ceremonii będzie jak najprzyjemniejsza. Jednak ważne jest również to, jak filmowiec podchodzi do sugestii i wskazówek odnośnie filmu. Mimo że to on jest w tej sytuacji artystą, powinien wykazać się jak największym zrozumieniem oczekiwań i wymagań ze strony pary młodej, bo to w końcu głównie dla nich robiony będzie ten film. Najprostszą drogą do zweryfikowania tego, czy państwo młodzi dogadują się z kamerzystą, jest po prostu rozmowa. Dlatego też warto spotkać się z profesjonalistą na żywo i przedyskutować kwestie filmu.

konsultacje z parą młodą

Rodzaje filmów

W filmowej branży ślubnej wielu profesjonalistów oferuje różne rodzaje filmów. Różnią się one długością i zawartością. Dlatego jeszcze przed wyborem kamerzysty, warto przedyskutować, czego oczekuje się od finalnej wersji dzieła. Para młoda powinna określić, czy chce, aby w filmie znalazło się nagranie podziękowań i życzeń od gości, poprawin czy innych, wybranych momentów.

Istotna jest również jakość przekazanego filmu. Wszystkie te informacje znajdą się w ofertach poszczególnych specjalistów.

Teledysk ślubny czy tradycyjny film weselny?

Ci, którzy stoją przed wyborem rodzaju filmu, muszą zwrócić szczególną uwagę na teledyski ślubne. To kilkuminutowe skróty z wesela, którym w tle towarzyszy muzyka. Mimo że to dosyć krótki format, nie znaczy to, że jest on wybrakowany. Dynamiczne, krótkie scenki z zabawy gości i pary młodej to jak najlepsze rozwiązanie, którym młodzi małżonkowie mogą od razu się pochwalić na mediach społecznościowych.

Natomiast pełny film z wesela zazwyczaj trwa około godziny. To bogatszy zapis całej ceremonii i zabawy, wzbogacony ewentualnymi dodatkowymi usługami, jak na przykład podziękowaniami czy nagraniami z przygotowań nowożeńców. Jednak nikt raczej nie będzie sięgał po niego tak często, jak po teledysk, ponieważ wymagałoby to wygospodarowania większej ilości czasu.

kamerzysta weselny w trakcie pracy

Czas pracy kamerzysty ślubnego

Filmowiec spędzi z parą młodą cały wieczór, jednak warto doprecyzować, dokładnie w jakich godzinach będzie do ich dyspozycji. Najczęściej zaczyna swoją pracę już przy przygotowaniach przyszłych małżonków w domach, a kończy po oczepinach na sali weselnej, czyli do około pierwszej nocy. Dobry kamerzysta zazwyczaj nagra w tym czasie wszystkie niezbędne momenty. Jest jednak opcja, żeby filmowiec został na sali dłużej, ale będzie się to wiązało z dodatkową opłatą.

Licencja na nagrywanie w kościele

Jeśli ślub odbywa się w miejscach sakralnych, warto zainteresować się tym, czy usługodawca ma licencję na nagrywanie w takich lokalizacjach. Ten dokument świadczy o tym, że kamerzysta wie, jak wykonywać swoją pracę, by nie zakłócać ceremonii. Niektórzy księża wręcz wymagają, by mieć ukończony kurs liturgiczny. W innym wypadku mogą nie pozwolić na korzystanie kamer w ich świątyni, jednak nie jest to reguła i wszystko zależy od podejścia duchownego.

Ile kosztuje kamerzysta?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od doświadczenia kamerzysty, wielkości jego zespołu i zamówionych usług. Podczas przeglądania ofert można natknąć się na takie, za które trzeba będzie zapłacić 2000 zł, jak i na znacznie droższe, sięgające nawet 10000 zł. Jednak średni koszt wynajęcia specjalisty wynosi od 2500 zł do 6000 zł.

Kamerzysta na wesele – co się dzieje z filmem po ślubie?

Równie ważną kwestią jest też czas oczekiwania na gotowy film. Nikt nie chce przecież czekać w nieskończoność. Ustalenie przybliżonego terminu uspokoi parę młodą, a kamerzyście da określony czas na wybranie i zmontowanie najpiękniejszych momentów z wieczoru. Filmowcy dają sobie zazwyczaj 4 miesiące na pracę.

Warto też dowiedzieć się, w jakiej formie przekazuje film dany profesjonalista. Tak naprawdę wszystko zależy od uzgodnienia tematu razem z kamerzystą. W dalszym ciągu istnieje możliwość nagrania materiału na płytę CD, jednak są również inne opcje. Aktualnie najpopularniejsze są pendrive, jednak to nie jest jedyne rozwiązanie. Zapisanie wideo w chmurze i udostępnienie go poprzez link jest dużo wygodniejsze i szybsze.

Sprzęt do nagrywania

Nawet jeśli przyszli małżonkowie nie znają się na specjalistycznych sprzętach, warto przyjrzeć się tej kwestii. Im lepszym sprzętem będzie dysponował kamerzysta, tym lepsza będzie jakość filmu. Wielu specjalistów w branży ślubnej posiada również dodatkowe kamery, jak na przykład drony, które umożliwiają nagranie ujęć z lotu ptaka, czy sportowe kamerki (np. GoPro), które urozmaicą kadry.

sprzęt do nagrywania ślubów

Umowa

Jeszcze przed złożeniem podpisu na umowie, warto zwrócić uwagę, czy wszystko w niej wygląda jak należy. Oprócz podstawowych informacji, jak dane kamerzysty i pary młodej, powinno się znaleźć jeszcze kilka rzeczy. Wśród nich znajdziemy dokładny opis usługi (rodzaj filmu, co ma w nim być i ile trwać), dokładny koszt i sposób płatności, określenie czasu pracy kamerzysty oraz termin dostarczenia gotowego materiału. Przy tym podpunkcie warto zapytać również o możliwość dostępu do surowego materiału. Dobrze, jeśli obie strony ustalą również „na papierze” czy mogą publikować film na swoich mediach społecznościowych czy stronach internetowych.

Zabezpieczenie na wszelki wypadek

Przypadki chodzą po ludziach, dlatego warto też zawrzeć w umowie co ma się stać, jeśli coś pójdzie nie tak. Przed podpisaniem należy przedyskutować z kamerzystą sprawę jego ewentualnego zastępstwa, w razie, gdyby się rozchorował, czy przez inne losowe czynniki nie mógł pojawić się na ślubie. Zastąpić go może jakiś jego współpracownik, jednak musi być zadeklarowany utrzymany poziom usługi i wartość estetycznej oraz zamysłu.

Może zdarzyć się również tak, że kamerzysta zepsuje sprawę – świadomie lub nie. Chodzi tu o przypadkowe niewciśnięcie guzika nagrywania, zapomnienie o nagraniu oczepin czy innych kluczowych elementów wesela. W celu zapobiegnięcia takim sytuacjom, zamieszcza się w umowie punkt o karach w przypadku niewywiązania się usługodawcy z części prac.

Rezerwacja wybranego terminu i zadatek

W celu zarezerwowania wybranego terminu, para młoda musi wpłacić zadatek. Ta kwota ustalana jest z usługodawcą, jednak nie może ona przekroczyć 50% umówionego wynagrodzenia za całą pracę. Najczęściej wynosi ona około 1000 zł.

Doświadczony filmowiec na wyciągnięcie ręki

Przygotowania do wesela to ciężka praca, ciągnąca się miesiącami. Przyszli małżonkowie z pewnością chcą, żeby wszystko tego wymarzonego wieczoru było dopięte na ostatni guzik. Wybór najidealniejszego kamerzysty również nie należy do najłatwiejszych zadań. Jednak jeśli tylko para młoda zwróci uwagę na najważniejsze kwestie, przedstawione w tym artykule – powinno pójść jak z płatka. 

Najnowsze artykuły